Kullanıcı Deneyimi Yazımı nedir?

Kullanıcı deneyimi yazımı (UX Writing), —en basit tanımıyla— kullanıcının bir dijital ürün ya da servisle etkileşim kurduğu tüm temas noktaları için içerik üretme eylemidir. Bu içerikler sadece markanın sesini somutlaştırmakla kalmayıp daha çok kullanıcıyı gözetmeli ve fayda yaratmalıdır.

İdeal bir UX içeriği okuma deneyimi yerine kullanıcı deneyimine odaklanır ve genellikle heyecan verici ya da eğlenceli değildir. Genel kullanıcı deneyiminin bir parçası olarak, bir etiket için yazılmış tek bir kelime olabileceği gibi bir fonksiyonu açıklamaya yönelik bir içerik de olabilir. Oldukça kısa ve sade, daha çok bilgilendirme amaçlı ve olabildiğince az müdahalecidir.

Aşağıdaki görselde yer alan popüler e-posta pazarlama platformu MailChimp içeriği bu konuya iyi bir örnektir. Kullanıcının, bülten gönderim onayının hemen ardından, işini eksiksiz yapıp yapmadığına dair yaşayabileceği muhtemel kaygıyı gözeterek oluşturulan içerik, bir durumu bildirmekten öte endişeyi hafifleten ve tebrik eden bir başarı mesajı olarak tasarlanmıştır.

“Çak bi’ beşlik! Kampanyanız gönderim sırasına girdi ve kısa süre içinde gönderilecek.”

Sözlüğe Dön