Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Kimileri için tam bir muamma, kimileri için ise hayat damarı. İçerikle bu kadar iç içe olup bir o kadar da teknik bir konu olan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusundaki incelemelere, makalelere, ipuçlarına ve röportajlara buradan ulaşabilirsiniz.

Arayüz Geliştirme

Bilgisayar ile insan arasındaki etkileşimin en kritik adımlarından biri olan arayüz geliştirme konusunda hem SHERPA Blog yazarları hem de uzman konuklarımızdan makaleler, ipuçları, öneriler ve eğitimler bu kategoride toplandı.

Arayüz Tasarımı

Dijital etkileşimin görsel dili, insan ile makine arasındaki iletişimin en önemli adımlarından birisi. Arayüz tasarımı da tam olarak burada yaşanabilecek problemleri öngörerek çözme üzerine yoğunlaşan bir pratik. Bu alana dair röportajlar, incelemeler, makaleler ve daha fazlası bu kategoride.

Bilgi Mimarisi

Kullanıcı deneyimi ve bilgi çağının en önemli unsurlarından biri olan Bilgi Mimarisi, bilgi paylaşımı sunan ortamlarda, bilginin kullanılabilirliğini ve erişilebilirliğini sağlamak amacıyla yapılan aksiyonların tümüne deniyor. Bu konudaki tüm bilgi ve tecrübelerimizi bu kategoride bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Marka ve müşteri deneyimi ile doğrudan ilişkili olan ve Internet çağıyla birlikte hiç bitmeyecek bir yarışın süregeldiği Dijital Pazarlama alanına dair uzmanlardan görüşler, röportajlar, incelemeler ve öneriler bu kategoride.

Dönüşüm Optimizasyonu

Dönüşüm optimizasyonu, web sitenizi sınırlı bir kaç yazılım için değil; milyonlarca farklı insan için daha ilgi çekici hale getirmek adına yapılan ölçüm ve uygulamalar bütünüdür. Bu kategoride SEO ile olan farklarından, çeşitli yöntemlerden ve uzmanların görüşlerinden bahsettik.

E-ticaret

Dijital dönüşüme en önden ve hızlı ayak uyduran sektörlerden biri olan e-ticaret, işlem hacmi ve daha da önemlisi hacmin varabileceği potansiyel ile her zaman dijital sektörün itici gücü olmayı sürdürdü. Mobilden masaüstüne, stratejiden yazılıma, içerikten pazarlama kadar bir çok konuya değinin bu “yeni endüstri” hakkındaki tüm SHERPA Blog içerikleri burada.

Erişilebilirlik

Herhangi bir ürünün, hizmetin, teknolojinin ya da ortamın engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere her kesimden insan tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade eden erişilebilirlik kavramına dair tüm SHERPa Blog içeriklerine bu kategoriden erişebilirsiniz.

Etkileşim Tasarımı

Bir ürünün işlevi ile, kullanıcının ürüne davranış ve onu anlayış şeklini inceleyen, bu sırada da odağını insana çeviren bir tasarım pratiği olan Etkileşim Tasarımı’na dair yenilikler, makaleler, röportajlar ve girişimler bu kategoride.

Girişimcilik

Yeni dünyanın en yeni öğesi girişimciler ve kendilerine has, sosyo-ekonomik açıdan daha önce benzeri görülmemiş ekosistemleri ile Girişimcilik konusuna dair röportajları, incelemeleri, örnek yatırımcı sunumları ve girişimcilere yol gösteren makaleleri bu kategorimizde bulabilirsiniz.

Growth Hacking

İş dünyasında başarılı olmak için oyunlardaki gibi kısayollar arıyor, hep daha fazla kazanç ve başarı sağlayacak en kolay yöntemleri deniyoruz. Growth Hacking işte tam bu noktada imdadımıza yetişiyor. Hızlı ve stabil büyüme için tüm ipuçlarına bu kategoriden erişebilirsiniz.

İçerik Pazarlama

Her türlü içeriğin “kral” ilan edilmesinin ve internetin devasa platformlarının kullanıcılar tarafından üretilen içeriklerle büyümesinin ardından pazarlama dünyasının da bu konuya eğilmesi kimse için sürpriz olmadı. Bu konuda SHERPA Blog yazarlarının ürettiği her şeye bu kategoriden ulaşabilirsiniz.

İçerik Stratejisi

İçerik stratejisi, iyi ve doğru bir kullanıcı deneyimi tasarlayabilmek için işe yarayan, kullanılabilir ve ilgi çekici içerikler oluşturmayı sağlayacak planlı yöntemler olarak tanımlanır. Tüm SHERPA Blog içerik stratejisi röportajları, makaleleri, incelemeleri ve uygulama örneklerine buradan erişebilirsin.

İnovasyon

İnovasyon, dünyanın geleceğine umut veren bir ışık tutar. Dijital dönüşüm, eski problemlere yeni bakış açıları, geleceğe dair öngörüler ve tasarım odaklı yenilikçi çözüm önerilerine baktığımız bu kategoride, inovasyonun ne olduğuna ve dünyanın en parlak zihinlerinin bunu nasıl kullandıklarına değiniyoruz.

Kent Tasarımı

Her şey, tasarım. Kentleri tasarlamak da öyle. Kent tasarımı hakkında makaleler, röportajlar ve daha fazlası SHERPA Blog'da.

Kullanıcı Araştırmaları

Kullanıcı araştırmaları, kullanıcı deneyimi tasarımcı ve araştırmacılarının gözlem ve analizlerle dayalı yöntemler yoluyla kullanıcı davranışlarını, ihtiyaçlarını ve motivasyonlarını anlamaya çalıştıkları metodolojiler bütünüdür. Bu metodolojilere dair uygulama örnekleri, araştırma ipuçları ve test yöntemlerine dair her şey bu kategoride.

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Bir kullanıcının, bir ürün, hizmet ya da sistemden belirli faydalar sağlamak amacıyla, belirli hedeflere erişmek için tecrübe ettiklerine, yani o üründen bütünsel bir bakış açısıyla edindiği tecrübeye dair tüm bildiklerimizi bu kategoride derledik.

Kullanıcı Deneyimi Yazımı (UX Writing)

Kullanıcı deneyimi yazımı (UX Writing), —en basit tanımıyla— kullanıcının bir dijital ürün ya da servisle etkileşim kurduğu tüm temas noktaları için içerik üretme eylemidir. Bu içerikler sadece markanın sesini somutlaştırmakla kalmayıp daha çok kullanıcıyı gözetmeli ve fayda yaratmalıdır. Bu alana dair merak ettiğin ne varsa tamamen ücretsiz olarak SHERPA Blog'da okuyabilirsin.

Kullanıcı Testleri

Koridor, uzaktan, A/B ve uzman değerlendirmesi gibi çeşitleri olan kullanıcı testleri, bir ürün ya da prototip için belirlenen görevlerin, kullanıcılar tarafından gerçekleştirmesini temel alan araştırmalardır. Bu kategoride kullanıcı testlerine dair tüm içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Kullanılabilirlik

İnsan yapısı şeylerin kolay kullanabilmesi ve kullanımının kolay öğrenebilmesi olarak tanımlanan Kullanılabilirlik, bir tasarım ürününün tüm paydaşlarını kapsar. Bu ürünün nasıl çalışması gerektiğinden, nasıl görünmesi gerektiğine kadar olan tüm süreçleri kapsayan kullanılabilirlik hakkındaki tüm SHERPA Blog içerikleri bu kategoride.

Marka Deneyimi

Marka deneyimi kategorisinde dijitalleşen çağda dönüşen deneyimler, markaların geleceği, iletişim dilleri, ürün/servis stratejileri, yapılması ve yapılmaması gerekenleri sektör duayenleri ve SHERPA Blog yazarlarının öngörüleri eşliğinde okuyabilirsiniz.

Metodoloji

Bir problem çözme pratiği olarak tanımladığımız tasarım, problemi çözerken gidilen yol, yöntem ve o yolun en verimli şekilde alınan hali de o işin metodolojisi. Bu kategoride dünyanın en büyük organizasyonlarından metodoloji örnekleri ve daha bir çok içeriğe erişebilirsiniz.

Mobil ve Tablet

2007’de Apple’ın iPhone lansmanı ile birlikte ilk defa gerçek anlamda hayatımıza giren ve çıkacağa da benzemeyen mobil cihazlara dair tasarım örnekleri, başarılı uygulamalar, analiz araçları, yazılım geliştirme öneriler ve daha fazlası.

Müşteri Deneyimi (CX)

İnsan-marka ilişkisindeki tüm temas noktalarını kapsayan etkileşimleri kapsayan deneyimlerin bütünü olarak tanımladığımız Müşteri Deneyimi hakkında SHERPA Blog yazarlarının imza attığı tüm içeriklere bu kategoriden ulaşabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti (IoT)

Bugüne kadar sadece biz bir düğmeye bastığımızda çalışan beyaz eşya, ısıtma-soğutma, müzik çalar gibi ürünler, çağımızda artık internete bağlı ve otomatize bir hal almaya başladı. Tüm yaşam alanımızı değiştirecek Nesnelerin İnterneti (IoT) ile ilgili SHERPA Blog içerikleri bu kategoride.

Okunabilirlik

Okunabilirlik, bir okuyucunun yazılı bir metni anlamasına yönelik kolaylık derecesidir. SHERPA Blog ve konuk yazarlardan okunabilirlik ipuçları, tipografik öneriler, listeler ve makalelere bu kategoride ulaşabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz.

Oyunlaştırma

Gençlik yıllarımızda bizi ekran başına kilitleyen oyunlar ve arkasındaki bağımlılık yaratan kurgularının, özünde birer oyun olmayan kişisel ve profesyonel akışlara entegre edilmesi prensibine dayanan oyunlaştırmaya dair SHERPA Blog ve konuk yazarlarının imzasını taşıyan içerikler bu kategoride.

Proje ve Ürün Yönetimi

Proje ve ürün geliştirmeye dair süreçlerin, tasarım odaklı düşünme biçimine entegre bir şekilde ele alındığı bu kategoride, bu süreçlere dair ipuçları, verimliliğinizi artıracak uygulamalar, metodolojik yaklaşımlar ve örnek süreçleri sizin için derledik.

Prototipleme

Prototip, bir kavram ya da süreci test etmek için inşa edilen, nihai ürünün erken bir modelidir. Bu kategoride prototiplemeye dair tüm sorularınıza SHERPA Blog ve konuk yazarlardan bilgilendirici cevaplar içeren makale, inceleme ve listeler bulabilirsiniz.

Sanal Gerçeklik (VR)

Sanal Gerçeklik (Virtual Reality - VR), Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality - AR) ve Karma Gerçeklik (Mixed Reality - MR) ile SHERPA Blog ekibi ve konuk yazarlarının imzasını taşıyan makaleler, incelemeler, listeler, röportajlar, e-kitaplar, kurslar, videolar ve daha fazlası.

Sistem Odaklı Düşünme

New York merkezli yeni nesil tasarım ofisi Disrupt Design imzalı ve SHERPA Blog tarafından Türkçeleştirilen, sistem odaklı düşünme, sürdürülebilirlik, yaratıcılık, inovasyon ve pozitif yıkıcı tasarım metodolojileri üzerine makaleler bu kategoride.

Sürdürülebilirlik

Tasarım, teknoloji ve pozitif yıkıcı inovasyonların sürdürülebilirlik açısından SHERPA Blog yazarları ve uzman konuklar tarafından ele alındığı bu kategoride yeni fikirler, incelemeler, öngörüler ve çözüm önerilerine erişebilirsiniz.

Tasarım ve Psikoloji

Dijital olanın insana dair tasarlanması gerekliliği ile iç içe bir bakışla konuları ele aldığımız bu kategoride görsel tasarımdan kullanıcı deneyimine, araştırma tekniklerinden kişilik tiplerine kadar bir çok konuya ışık tuttuk.

Tipografi

Popüler font aileleri, okuma deneyimi, “Lorum Ipsum”un ötesi ve hem arayüzler hem de estetik açıdan tipografik hiyerarşilerin önemi gibi konularda makaleler, ipuçları ve örnekleri SHERPA Blog yazarlarının kaleminden bu kategorimizde bulabilirsiniz.

Ürün ve Servis Tasarımı

Servis ürün tasarımı süreçlerine dair yapılması gerekenler, dünyanın en büyük tasarımcılarından ipuçları ve tasarım odaklı düşünmenin bu alana yansımalarını SHERPA Blog ve konuk yazarların kaleminden inceleyin.

Veri Analitiği

Her dakika başka bir veri üretiliyor ve bir yerlerde bize “uygun” olduğu düşünülen görsel formlarda karşımıza çıkıyor. Peki bu verilerin analizinde, üretiminde olduğumuz kadar başarılı mıyız? Bu kategorideki içeriklerimizle bu soruya derinlemesine yanıtlar veriyoruz.

Verimlilik

Hem üretim yaptığımız alanda hem de kişisel yaşamımızda verimliliğimizi ölçmek ve artırmak, enerjimizi de doğru kullanmak anlamına geliyor. Bu kategoride verimliliğinizi artıracak araçlar, yöntemler ve ipuçlarını bulabilir, yararlanabilirsiniz.

Yapay Zeka (AI)

Teknoloji ve tasarım yolculuğumuzda eşi benzeri olmayan bir dönüm noktası olan ve bize evrenin sırlarını açabileceği kadar, insanoğlunun sonunu da getirebilecek potansiyele sahip olan Yapay Zeka (AI) konusundaki en güncel tartışmalar, makaleler, görüşler ve incelemeler bu kategoride.

Yazılım

Çeşitli yazılım okulları için incelemeler, yazılımcılara yönelik geliştirilmiş uygulamalar, iş hayatına dair ipuçları, geleceğe dair öngörüler ve versiyonlama gibi yazılım dünyasına dair zengin SHERPA Blog içerikleri bu kategoride.